Ambasador Vlastimil Harapes

Nedávno jste se stal tváří značky Armin Strom, luxusních švýcarských hodinek, které minulý rok přišly na náš trh. Je to z lásky k nim?

Odjakživa hodinky obdivuju a nechápu, že někdo mohl něco tak důmyslného a krásného vytvořit. Mám je rád nejen jako artefakt, působí totiž jako živý organismus, na němž je vidět každý pohyb. Jsou už jenom krůček od vysněného perpetua mobile. Dokazují, jak mohou být funkčně stejné věci naprosto rozdílné. Zejména, když jde o skeletonové hodinky, které vyžadují titěrnou ruční práci, velmi precizní a uměleckou. Poznal jsem osobně pana Armina Stroma, mistra hodináře, který takové hodinky, včetně těch mých, sám vytváří. Je to skutečné umělecké dílo, ve světě vysoko ceněné. Také proto takovýchto hodinek není mnoho a nejsou k dostání v obvyklých cenách, zejména, když je na nich použit drahý kov a diamanty.

Podobně chovám respekt k autům, že jezdí, k letadlům, že létají… Hodinky Armin Strom jsou úžasným uměleckým předmětem, který by se snad ani neměl nosit, aspoň ne ve všední den. Když potkám někoho, kdo se v tomhle oboru trochu vyzná, hned se ptá, jestli se nebojím, že mi někdo usekne ruku i s nimi. Co se dá dělat, tak mám ještě jednu, ne? V souvislosti s těmito hodinkami mě napadlo jedno moudro o umění: Správný umělec má rád umění v sobě, a ne sebe v umění.